Ειδικά Τμήματα Αθλητικής Διευκόλυνσης

Το 5ο ΓΕΛ Αγρινίου είναι το μοναδικό Λύκειο του Αγρινίου στο οποίο λειτουργούν αθλητικά τμήματα ποδοσφαίρου και χάντμπολ. Τα τμήματα αυτά ξεκίνησαν να λειτουργούν το 2001 κι συνεχίζουν να λειτουργούν με εντυπωσιακά αποτελέσματα έως τις μέρες μας:

• Η ομάδα ποδοσφαίρου έχει λάβει μέρος στην τελική φάση του Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος καταλαμβάνοντας την δεύτερη θέση επί τέσσερα συνεχή έτη και είχε ως επακόλουθο την εισαγωγή των μαθητών - ποδοσφαιριστών χωρίς εξετάσεις στα ΤΕΦΑΑ και σε άλλες σχολές.:

• Η ομάδα κοριτσιών έχει λάβει μέρος στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Χάντμπολ τέσσερις φορές, διεκδικώντας το "BONUS" για την εισαγωγή στα ΑΕΙ κατακτώντας τελικά δύο φορές την τέταρτη θέση.

• Η ομάδα Χάντμπολ αγοριών έφτασε στον τελικό των νομών της Β.Δ Ελλάδας.

Η ύπαρξη αθλητικών τμημάτων για μαθητές Λυκείου παρέχει την δυνατότητα για περισσότερη εξειδίκευση και τελειοποίηση των κινητικών ικανοτήτων των μαθητών/τριών και τροφοδοτεί τις εθνικές ομάδες με ολοκληρωμένους αθλητές/τριες.